Eduskunnan valiokunnat avoimeksi?

Tänä päivänä avoimuus ja läpinäkyvyys ovat kovia juttuja. Kävin tiistaina (29.11.) eduskunnan ympäristövaliokunnan yleisölle avoimessa kokouksessa eduskunnan pikkuparlamentissa.

Kokouksen tarkoituksena oli käydä läpi ympäristötutkimuksen eväitä biodiversiteettikadon pysäyttämiseksi. Kokouksen sijaan kyseessä oli pikemminkin avoin seminaari. Valiokunnan työhön tämän tilaisuuden myötä ei päässyt käytännössä tutustumaan.

Suunta on kuitenkin oikea. Eduskunnan valiokuntatyötä on syytä avata tavalla tai toisella yleisölle. Aivan kuten Euroopan parlamentissa on tehty.

Olen itsekin käynyt eduskunnan valiokunnissa asiantuntijana lukemattomia kertoja. Välillä suljetuissa kokouksissa kuulee joko kansanedustajien tai asiantuntijoiden suusta sellaista soopaa, että kokousten olisi todellakin syytä olla avoimia. Haasteena on tietysti se, että avoimuuden myötä asiantuntijat eivät välttämättä enää uskaltaisi sanoa omia todellisia mielipiteitään.

On kuitenkin valitettavaa, että ihmisillä ei ole mahdollisuutta seurata, millä perusteella päätöksiä eduskunnassa tehdään. Valiokuntakuulemiset voisivat olla seurattavissa esimerkiksi verkossa. Ensimmäisenä askeleena kirjalliset asiantuntijalausunnot voisi laittaa verkkoon, jotta niitä ei erikseen tarvitse valiokunnista pyytää.

Laajempaa avoimuutta odotellessa jokainen valiokunta voi tietysti tehdä omia kokeiluja. Esimerkiksi sosiaali- ja terveysvaliokunta on kokoontunut avoimesti Porin SuomiAreenan yhteydessä – ja nyt ympäristövaliokunta teki oman avauksen biodiversiteettiseminaarin muodossa.

Mikä valiokunta uskaltaa tarttua haasteeseen ja avata esimerkiksi yhden todellisen kokouksen laajalle yleisölle? Ainakin ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Martti Korhonen lupasi harkita avoimuuden lisäämistä eduskunnan ympäristövaliokunnan työssä jatkossakin, kun häneltä asiaa seminaarin lopuksi kysyin.

2 kommenttia artikkeliin ”Eduskunnan valiokunnat avoimeksi?”

Kommentointi on suljettu.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”
Nyt on aika juhlia, koska tänään siitä tuli totta! Helsinki on hiilivapaa kun Salmisaaren kivihiilivoimala suljettiin. 

Lukemattomat ihmiset ovat vuosia ja vuosikymmeniä tehneet tämän eteen väsymättä töitä. Nöyrä ja iso kiitos teille kaikille. Tiedätte kyllä keitä olette. 💚🌍