Työelämän murros: pelkojen ja palkankorotusten sijaan luovuttaa, merkityksiä ja aikaa

Elinkeinoelämän Valtuuskunnan (EVA) hiljattain (13.4.2010) julkaiseman arvo- ja asennetutkimuksen mukaan suomalaisista 88 prosenttia on sitä mieltä, että ”työpaikkojen pitäminen Suomessa on maamme lähitulevaisuuden suurin haaste”. Samaan aikaan kuitenkin 82 prosentin mielestä työpaikkojen stressi on polttamassa ihmiset loppuun ja 40 prosenttia väestöstä olisi valmis tinkimään palkasta, mikäli vapaa-aikaa olisi enemmän.

EVA:n kyselyn tulokset herättävät pohtimaan työelämän murrosta. Pelkoperäinen kiinnittyminen raskaan teollisuuden kilpailukykyyn ja vanhoihin työpaikkoihin Kiinaa vastaan ei enää auta. Sen sijaan tulisi kehittää luovuutta ja kekselijäisyyttä, joka tarvitsee paikan, aikaa ja tilaa ajattelulle.

1. Pelkoperäinen kiinnittyminen vanhaan ei auta

On turha pelätä investointien ja työpaikkojen valumista Kiinaan. Varsinkin kun Kiinaa ja Suomea ei voi edes verrata keskenään. Suomessa kun on ihmisiä yhtä paljon kuin keskisuuressa kiinalaisessa kaupungissa. Pelkoon perustuva ajattelu ei ole kovin hedelmällinen lähtökohta pärjäämiselle muutenkaan. Keskitytään mielummin siihen, mitä me voimme saavuttaa, kuin siihen, mitä tulemme menettämään.

Kiinnittäytyminen perinteiseen teollisuuteen tai halpaan energiaan ei voi olla Suomen menestystekijä tulevina vuosikymmeninä. Suomi ei tule pärjäämään bulkilla. Vääjäämättömän rakennemuutoksen jarruttamisen sijaan muutosta kannattaa vauhdittaa. Luopuminen nykyisestä on edellytys sille, että voi saada jotain uutta.

2. Edistetään teollisuuden sijaan luovuutta ja kekseliäisyyttä

Sen sijaan, että pyrimme pitämään vanhoja rakenteita Suomessa hinnalla millä hyvänsä, kannattaisi miettiä, miten luodaan uutta. Esimerkiksi Pekka Himanen kuvailee Kukoistuksen käsikirjoituksessa luovuuden keskuksia. (”pienen paikan suuruuden paradoksi”). Antiikin Ateena oli pienempi paikka kuin Lahti ja se loi perustan koko länsimaiselle sivistykselle. Sellainen syntyy Himasen mukaan paikkaan, jossa on mahdollisuuden rakenteet, visionaarinen pioneeri ja rikas vuorovaikutus.

Uudet työpaikat syntyvät perinteisen teollisuuden sijaan palvelu- ja hyvinvointisektorille sekä hiilineutraaleiden teknologioiden alalle, kuten uusiutuviin energialähteisiin ja energiatehokkuustoimenpiteiden ympärille. Voisiko Suomi tai yksittäinen suomalainen kaupunki olla tuo uuden hyvinvoinnin ja hiilineutraalin luovuuden keskittymä?

3. Luovuus kukoistaa kun meillä on aikaa ja tilaa ajatella

Palkankorotusten sijaan ammattiyhdistysliikkeen tulisi ajaa työntekijöille lisää vapaa-aikaa ja pidempiä lomia. Aika on postmodernin subjektin tärkein tuotantopääoma. Työntekijällä tulisi olla mahdollisuus vaihtaa palkankorotus lyhyempään työpäivään tai pidempään lomaan.

Downshiftaus ja hidastaminen ovat luovuuden rakennuspalikoita, joilla uusia menestystarinoita luodaan. Tämä on mahdollisia, jos  uskallamme siirtyä työnverotuksesta luonnonvarojen käytön verottamiseen. Lisäksi voisimme ottaa käyttöön myös perustulon ja maksimielintason sekä henkikökohtaiset päästökiintiöt.

Näin työaikaa voitaisiin vähentää ja työtä jakaa tasaisemmin kaikille samalla kun luonnonvarojen kulutusta vähennettäisiin. Talous ei kasvaisi, mutta ihmisten tyytyväisyys lisääntyisi.

Se, joka muuttuu nopeammin, kuin ympärillä oleva yhteiskunta, pärjää ja kasvaa. Onko meillä rohkeutta tehdä vaadittu rakennemuutos ja siirtyä ekologisesti kestävään ja oikeudenmukaiseen, hiilineutraaliin yhteiskuntaan? EVA:n julkaiseman arvokyselyn tulokset antaisivat muutokselle ainakin aihetta.

Leo Stranius
Kirjoittaja on Luonto-Liiton pääsihteeri

Kirjoitus on julkaistu 27.4.2010 Ajatuspaja e2:n blogissa osoitteessa: http://www.e2.fi/fi/e2n-uutiset/tyoelaman-murros-pelkojen-ja-palkankorotusten-sijaan-luovuttaa-merkityksia-ja-aikaa/

Tiedättekö sen tunteen, kun haluat lähettää lohtua ja lämpimiä ajatuksia sun ystävälle, että kaikki kyllä järjestyy. Huomaat sopivasti ulkona oheisen julisteen, otat siitä kuvan ja laitat viestin. Sitten ihmettelet miksi se sun ystävä reagoi viestiin kakkaemojilla.
Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Kestävä elämä ei ala täydellisistä valinnoista vaan suunnasta. Oma matkani vegaaniksi kesti melkein 20 vuotta oheisen julisteen näkemisestä. Ja sen jälkeen se mikä oli selvää vuonna 1995, tuli pysyväksi osaksi  arkea vasta 2007. 

Jokainen valinta on kuitenkin oikeaan suuntaan ja arvostettavaa! Mikä olisi sun askel kohta kestävää arkea tänä vuonna?

Kirjoittelin omasta pitkästä siirtymästä Substackiin: 
https://leostranius.substack.com/p/kestava-elama-ei-ala-taydellisyydesta
Vuoden aluksi on hyvä laskea hiilijalanjälki. Tässä tulokset Sitran Elämäntapatestillä tehtynä. Miten iso hiilijalanjälki sulla on?
10 asiaa vuodesta 2025

Third Rockin toimitusjohtaja viides kokonainen vuosi. Yritysvastuuregulaation lässähdyksestä huolimatta varsin kelvollista ja toivottavasti vaikuttavaa tekemistä noin 100 eri yrityksen tai organisaation kanssa. Lyhennetty työviikko täydellä palkalla sai mukavasti huomiota ja herätti paljon kiinnostusta.

Liikuntaa kertyi vuoden aikana yhteensä 862 tuntia. Uintia 281 km, pyöräilyä 8085 km ja juoksua 1302 km. Joka aamu kevyt venyttely ja 7 minute workout. 

Kesäloman aluksi tein omatoimisen triathlonin täysmatkan. Lisäksi kertyi kaksi puolimatkaa, maraton/ultrajuoksu (51 km) ja 16 puolimaratonia.

Kirjallisuutta. Vuoden alussa ilmestyi kirjani 1,5 astetta parempi arki. Yhteensä luin tai kuuntelin vuoden aikana 250 kirjaa.

Kävin 50 lounaalla keskustelemassa elämän tarkoituksesta. Tästä aiheesta on tavoitteena kirjoittaa seuraavaksi kirja. Omaksi yllätyksekseni sain kirjan tekemistä varten jopa apurahan Suomen tietokirjailijoilta. 

Luottamustehtäviä. Olen saanut olla Animalian hallituksessa edistämässä eläinten oikeuksia ja toimia Myrskyvaroitus-yhdistyksen hallituksen neuvonantajana edistämässä ilmastoasioita.

Matkustelua ja kokouksia. Yhteensä 70 matkapäivää. Suurin osa kotimaassa. Kesällä maata pitkin Kilpisjärven kautta Pohjois-Norjaan Tromssaan ja Lofooteille. Tänäkään vuonna ei ainuttakaan lento- tai laivamatkaa. Lisäksi vuoden aikana yhteensä 837 kokousta. 

Räppäri ja sanataideohjaaja Rauhatäti ehdotti yhteisen räppibiisin tekemistä. Tästä yhteistyöstä julkaistiin toukokuussa ensimmäinen räp-kappale. Biisin nimi on ”Poljen poljen”, ja se syntyi halusta sanoittaa omia kokemuksia ja tunnetiloja niistä hetkistä, kun puskee eteenpäin, vaikka tie on epätasainen.

Sijoituksia. Lahjoitimme 10,13 % kotitalouden nettotuloista (9740,50 e) hyväntekeväisyyteen. Uskon, että kaikkein vastuullisinta ja tuottoisinta sijoittamista pidemmällä tähtäimellä on rahan lahjoittaminen niille tahoille, jotka edistävät kestävää maailmaa.

Unta kertyi vuoden aikana keskimäärin 6 tuntia ja 2 minuuttia yössä. Keskimäärin 7 minuuttia vähemmän yössä kuin edellisen vuonna.

Hyvää ja rauhaisaa vuotta 2026 kaikille!
Saa olla kiitollinen ja onnellinen, että tänä vuonna on pysynyt terveenä ja hyvässä kunnossa sekä voinut tehdä niin paljon sitä mistä tykkää eli käytännössä mm. harrastaa triathlonia. 

Mitä tuli tehtyä eli vuoden 2025 liikunta numeroina…

-Uinti: 125,5 h, 281 km
-Pyörä: 391 h, 8085 km
-Juoksu: 142,5 h, 1302 km
-Fysiikka: 175 h
-Muuta: 28 h
 
(Suuri osa tunneista/kilometreistä on arkiliikuntaa tai höntsäilyä eikä tavoitteellista treenaamista) 

Tämä pitää sisällään myös yhden omatoimisen täydenmatkan triathlonin, kaksi puolimatkaa, yhden maraton-/ultrajuoksun (51 km) ja 16 puolimaratonia sekä päivittäiset 7 minute workout -treenit. 

Liikuntaa yhteensä 862 h. Keskimäärin 16,5 tuntia viikossa tai 2 h 22 min päivittäin.
Jihuu! Tänään omatoiminen puolitriathlon. Uinti 1,9 km, pyörä 90 km ja juoksu 21,1 km. Nyt voi rauhoittua loman viettoon.
Vuoden 16. puolimaraton. Joka kuukausi vähintään yksi.
Euroopan suurin turkisten tuottajamaa Puola kieltää turkistarhauksen

Päätöksen myötä Euroopassa harjoitetaan turkistarhausta enää vain Suomessa ja Kreikassa sekä pienimuotoisesti muutamassa muussa maassa

https://animalia.fi/2025/12/02/euroopan-suurin-turkisten-tuottajamaa-puola-kieltaa-turkistarhauksen/
Kuinka pitkään tätä voidaan pitää hyväksyttävänä toimintana? Kuinka pitkään ajattelit vielä itse syödä broileria? 

Suomessa lähes neljä miljoonaa broileria hylätään teurastamoissa vuosittain, eli ne eivät päädy ihmisravinnoksi. Syitä hylkäykseen ovat muun muassa erilaiset ihotulehdukset, kuten paiseet, sekä murtumat.

Kaikkiaan Ruokaviraston tilastojen mukaan viime vuoden aikana teurastamoille tuotiin lähes 82 miljoonaa broileria ja niiden emoa.

https://animalia.fi/2025/11/19/miljoonat-broilerit-ovat-niin-sairaita-etta-ne-eivat-kelpaa-ruuaksi/
Seuraa minua Instagramissa