Leo Stranius

Tervetuloa sivuilleni! Olen toiminnanjohtaja, kaupunginvaltuutettu, ympäristöasiantuntija, hallintotieteiden maisteri ja kahden lapsen isä Helsingistä - Blogissa kirjoitan teemalla onnellisuus, kohtuus ja ympäristö

  • Blogi
  • Ajanhallintavalmennusta
  • Politiikka ABC-Ö
    • HS/IS vaalikonevastaukset
    • Yle vaalikonevastaukset
    • Helsingin Uutiset vaalikonevastaukset
    • Eläinpoliittinen vaalikone – vastaukset
    • Eduskuntavaalit 2015
      • Kampanjateemat
      • Videot
      • Tue kampanjaa!
      • Suosittelijat
      • Kampanjapäällikkö
      • Vaalibudjetti ja rahoitus
      • Sidonnaisuudet
    • Kunnallisvaalit 2012
    • Eduskuntavaalit 2011
  • Kuka Leo Stranius?
    • CV
    • Henkilökuvat
    • Kuvia matkan varrelta
    • 10 asiaa taustastani
    • Elämäntarinani
    • Ympäristöhavahtuminen
    • Ekoisi
    • Hyvä johtaminen
    • Askelia tyytyväiseen elämään
  • Yhteystiedot

Nuorten utopiat ilmastonmuutoksen aikakaudella

17/11/2020 Kommentoi

Sitra julkaisi tänään (17.11.2020) erittäin kiinnostavan tutkimusraportin Nutopia – nuorten utopiat ilmastonmuutoksen aikakaudella.

Tutkimuksen ovat toteuttaneet Mikko Piispa, Anni Ojajärvi ja Tomi Kiilakoski. Itse osallistuin hankkeen ohjausryhmään. Raporttia varten kerättiin etnografista tutkimusaineistoa ja yhteensä 18 nuoren ilmastoaktivistin haastattelut kevään 2020 aikana. Raportissa annetaan 10 suositusta ja tuodaan muutenkin monipuolisesti esille nuorten näkökulmaa ilmastokriisiin.

Yksi teema, joka nousi sekä raportin julkistuksen yhteydessä pidetyssä webinaarissa että raportissa itsessään selkeästi esille oli se, että nuoret ymmärtävät varsin hyvin ilmastokriisin kytkeytymisen muihin teemoihin, kuten oikeudenmukaiseen siirtymään, luontokatoon ja talousjärjestelmään. Tämä kokonaisvaltainen asioiden tarkastelu on yksi asia, jota itse kaipaisin enemmän myös poliittiseen päätöksentekoon ja siihen kun keskustellaan ilmastotoimista.

Nuoret pystyvät hyvin hahmottamaan olemassaolomme perustan, sen mikä meiltä aikuisilta jää helposti arjen pyörteessä huomaamatta. Ei ole radikaalia vaatia nopeita ilmastotoimia ja suuria muutoksia. On radikaalia ajatella, että nykyinen meno voisi jatkua enää yhtään pidempään.

Samaan aikaan kannattaa muistaa, että nuoret eivät ole ilmastonmuutoksen mannekiinejä, jotka haluavat osallistua osallistumisen ilosta. Nuoret vaativat konkreettisia toimia, eivät pelkästään keskustelua. Ilmastoaktivistien näkökulmat eivät rajoitu pelkästään tunteisiin tai kokemusasiantuntijuuteen, vaan argumentit nojaavat ilmastotieteeseen.

Raportti tiivistää hyvin ilmastoon liittyvän tulevaisuuskeskustelun kolme ongelmaa:

1) tulevaisuudesta keskustellaan liiaksi vain taloudelle ja talouskasvulle alisteisesti
2) poliittinen keskustelu on mielikuvituksetonta ja
3) tulevaisuuskeskustelu on urautunutta, yksilön valintoihin keskittyvää tai kapea-alaista, keskittyen liiaksi esimerkiksi teknologiaan, kulutustottumuksiin tai muihin yksittäiskysymyksiin.

Yksi raportin haastattelusitaatti tiivistää myös hienosti nuorten kokemuksen ilmastokeskustelusta:

“Nuorille ja heidän suorapuheisuudelleen aplodeerataan, mutta ratkaisua lähestytään edelleen teknisenä kysymyksenä, jonka kanssa ‘aikuiset’ yrittävät pitää pään viileänä? Aikuisten puheista puuttuvat usein tunteet ja jopa arvot, vaikka ne tihkuisivat rivien välistä. Nuorilla sen sijaan ne tulevat enemmän esille, joskin heillä on myös selkeät ja tieteeseen nojaavat poliittiset vaatimukset.”

Jos haluat ymmärtään nuorten ilmastokeskustelua nykyistä paremmin, kannattaa ladata ja lukea koko raportti täältä.

Iso kiitos Sitralle, tutkijoille ja haastatelluille nuorille tämän mahdollistamisesta!

Aiheet: Aktivismi, Demokratia, Ilmastopolitiikka, Kestävä kehitys, Politiikka, Toiminta, Yhteiskunta Avainsanat: Ilmastoaktivismi, Nuoret

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Leo Stranius

Tervetuloa sivuilleni! Olen toimitusjohtaja, Helsingin kaupunginvaltuutettu. Ympäristöasiantuntija. Ilmastoaktivisti. Ajanhallintavalmentaja. Hallintotieteiden maisteri. Kahden lapsen isä. Blogissa näkemykset ovat omiani.

Minun twiitit

Leo Stranius

Stranius on nimetty 2016 Kauppalehden listauksessa 100 vaikutusvaltaisimman suomalaisen joukkoon.

Sivustolla esitetyt mielipiteet ovat henkilökohtaisia eivätkä välttämättä edusta Kansalaisareenan tai Vihreiden kantaa.

Aiheet:

Arkistot

Copyright © 2021 · News Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään