Viikonloppu 18.-20.5.2007

Kävimme illalla töiden Annukan kanssa kyläilemässä Jarmon, Marin ja Kian luona. Meille oli valmistettu herkullista tofu-salaattia. Kiitos! Ilta kului nopeasti Kian kanssa leikkiessä. Yritin opettaa tytölle ”pallo” -sanaa. Välillä harjoittelimme seisomaan nousemista ja kävelyä. Illan kohokohta oli kuitenkin hevos-leikki.

Perjantaina jätimme Uudenmaan ympäristönsuojelupiirissä vastaselityksen KHO:lle liittyen Uudenmaan maakuntakaavaan: (http://www.sll.fi/tiedotus/lausunnot/piirit/lausuntoja2007/uyspkhoummkvastaselitys). Lisäksi lausuimme yhdessä Vantaan luonnonystävien kanssa Vantaan Koivukylän metsäsuunnitelmaluonnoksesta: (http://www.sll.fi/tiedotus/lausunnot/piirit/lausuntoja2007/usypvantaakoivukyla).

Heräsimme lauantaina aamulla Annukan kanssa aikaisin tekemään rästiin jääneitä hommia. Siivosin kertyneitä sähköposteja ja valmistelin tulevan viikon seminaaria varten esitystä pitkän aikavälin ilmastostrategian taustoista. Lisäksi kirjoittelin Maan ystävä -lehteen kansainvälisten asioiden palstan ja tein esittelyä Luonnonsuojeluliiton liittokokoukseen. Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin puheenjohtajana pääsen esittelemään kokouksessa hiukan piirin toimintaa. Olen myös ehdolla liiton hallituksen puheenjohtajaksi, joten kirjoittelin pientä esittelyä itsestänikin. Illan päätteeksi sain vielä siivottua kirjoituspöytäni laatikoiden sisällön.

Suomen Kuvalehdessä (SK20/2007) oli aika rankka ja vatsanpohjaavääntävä juttu irakilaisen sotilassairaalan arjesta. Arki toisaalla on raakaa. Sen sijaan ympäristöneuvos Antero Honkasalolla oli erinomainen kolumni Ympäristöministeriön Ympäristö-lehdessä. Hänen mukaansa ilmastopolitiikassa voisi ottaa oppia esimerkiksi tupakanpolton vähentämisen eteen tehdystä terveysvalistustyöstä ja lainsäädännöstä. Vastaavilla keinoilla voisi rajoittaa hiilidioksidipäästöjäkin.

Sunnuntaina vierailin Turussa ja Maan ystävien väentapaamisessa eli kevätkokouksessa. Perusasioiden eli toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen lisäksi asialistalla oli mm. sääntöuudistusta, keskustelua järjestön logosta ja yritysyhteistyön periaatteista. Oli hauska osallistua keskusteluun ilman varsinaista vastuuta asioiden eteenpäin saattamisesta. Järjestöön virtaa jostain aina uusia aktiiveja ja vastuunkantajia. Samalla täytyy todeta, että pelkästään pikainen vilkaisu toimintakertomukseen riittää todistamaan sen, joka muutenkin on itsestään selvää. Maan ystävillä on ollut jälleen kerran, vuonna 2006, aivan ennätysmäisen aktiivinen, vilkas ja aikaansaava vuosi.

Illalla vierailimme Hanna Kaisan ja Simon luona Pihlajanmäessä viemässä hääjuhlista jääneitä pöytäliinoja sekä muutamia astioita ja ämpäreitä. Hanna Kaisa oli loihtinut herkullisia sämpylöitä. Samalla pääsimme ensimmäistä kertaa myös katsomaan kuvia edellisen viikonlopun juhlistamme.

Mikä on mielestäsi elämän tarkoitus? 

Huimaa! Tämä taitaa olla ensimmäinen haastattelu ja julkinen ulostulo mun 50-vuotissynttäreistä eli elämän tarkoitus -projektista.

Viisi syytä elää – ympäristövaikuttaja Leo Stranius on kysynyt elämän tarkoitusta jo noin 90 ihmiseltä

”Tässäkö tämä nyt oli?” Leo Stranius mietti täyttäessään viisikymmentä. Hän päätti kysyä itselleen tärkeiltä ihmisiltä heidän suurimmista unelmistaan ja siitä, mitä he haluaisivat vielä elämässään tehdä.
Kolme tuntia tanssia Kaapelitehtaalla! Niin energisoivaa ja voimaannuttavaa. 

Kiitos @orkidea ja @faithlessofficial sekä kaikki Tanssijat!
Tänään oli ilo olla puhumassa Uudenmaan vihreiden kesäpäivillä tehokkaasta ajankäytöstä (eduskuntavaalikampanjassa). 

Mietin, että voisinkohan olla tällä tavalla avuksi myös muille ilmasto-, luonto- ja eläinoikeuksia sekä planetaarista kestävyyttä ajaville ehdokkaille? 

Vinkkaa tai kerro, jos joku hyviä asioita ajava taho kaipaisi ajanhallintaa! 

Kuva: @heidblom
Niin ihanaa ja energisoivaa! 

Yhteensä 3,5 tuntia pelkkää tanssia maailmanluokan tahtiin. Ulkona auringonlasku ja pimenevä syysilta. Jengi vain tanssii ja tanssii. 

Kiitos @cnnctfestival ja @arminvanbuuren
Oulu-Hailuoto on kyllä pyöräilijän unelmareitti. Tasaista ja laadukasta pyörätietä 25 km Hailuodon sillalle asti ja senkin jälkeen hyvää tilaa pyöräillä. Tuossa saa halutessaan ihan tosi hyvän 50-100 km pyörätreenin. Muutenkin Oulu on pelkkää pyöräilijän paratiisia!
Kesäloman aluksi triathlonin täysmatka ja nyt kesäkauden päätteksi puolimatka.

Uinti Mäkelänrinteen uimahallissa sujui hyvin. 1,9 km meni aikaan 37:53. Keskisyke 119. Siitä suihkun, saunan ja pukkarin kautta pyörän selkään. Vaihdossa meni yhteensä 12 minuuttia. Samalla söin banaanin ja join 6 dl vettä ja appelsiinimehua. 

Pyöräilin Helsingissä Raide-Jokerin vartta ja Malmin lentokentällä. 55 km kohdalla söin pari eväsleipää. Pyöräillessä join litran pullon vettä (jossa oli Nosht poretabletti) ja 0,75 litraa urheilujuomaa. Viimeiset 30 kilsaa vaivasi harmillisesti pyöräilijän (vai juoksijan) polvi ja vauhti piti tiputtaa todella minimiin. Pyörään tuhrautui aikaa yhteensä 3h 42min. Keskisyke oli 117. 

Pyörä kotiin, särkylääkettä ja lautasellinen tofu-tomaattipastaa sekä 4 dl vettä. Vaihto meni plörinäksi, koska jäin miettimään, että kannattaako kipeällä polvella lähteä juoksemaan. Syömiseen ja pohdintoihin meni yhteensä 40 minuuttia. 

Juoksin niin rauhallisesti kuin osasin. 14 km kohdalla kävin ostamassa Alepasta jäätelön. Lisäksi söin kolme vauhtikarkkia. Rauhallinen 21,1 km juoksu aikaan 2h 22min. Keskisyke oli 115.
 
Uintia lukuunottamatta ei oikein kulkenut. Tämä oli elämäni seitsemäs puolimatka ja varmasti kaikkien aikojen hitain ja tuskaisin sellainen. Yhteensä aikaa meni vaihtoineen ja taukoineen melkein kahdeksan tuntia.
Lähdin Raide-Jokerin perään Itäkeskuksesta fillarilla. Oulunkylässä oltiin samaan aikaan.
Saariston Rengastie päivässä. Lähtö Uudestakaupungista klo 8.00 aamulla. Pyöräily Taivasalon ja Kustavin kautta Heponiemeen ja siitä lossiin. 

Samalla matkalla oli myös tuttuja! Olipa kiva jakaa osa matkaa ja pisimmät lossimatkat muiden kanssa. Lossia odotellessa ehti myös syödä ja käydä uimassa. Nauvossa vasta klo 17 aikoihin. Sieltä matka jatkui Turun kautta takaisin Uuteenkaupunkiin. 

Lopuksi 50 kilsaa viilenevässä kesäillassa. Auringonlasku ja tasaista meditatiivista polkemista. Ei juurikaan muuta liikennettä. Kuulokkeissa hyvää musiikkia. Lähellä täydellistä. Viimeinen 5 km hiekkatietä metsän syleilyssä.

Liikkeelle klo 8.00 aamulla. Mökillä takaisin klo 23.00. Ajoaika 8 h 41 min. Kilsoja 211,1 ja keskinopeus 24,3 km/h. 

Reitti: Uusikaupunki-Taivassalo-Kustavi-Heponiemi-Iniö-Mossala-Houtskari-Korppoo-Nauvo-Parainen-Kaarina-Turku-Vehmaa-Uusikaupunki.
Seuraa minua Instagramissa