Viikon kirjakatsaus

Tähän mennessä olen kuunnellut tai lukenut kuluneen vuoden aikana yhteensä 152 kirjaa eli keskimäärin yhden kirjan jokaisena päivänä.

Kuluneen viikon aikana kuuntelin kuusi äänikirjaa. Ohessa lyhyt katsaus seuraaviin kirjoihin:

  1. Stephen King: Keveys
  2. David Allen: Getting Things Done – the art of stress-free productivity
  3. Sayaka Murata: Lähikaupan nainen
  4. Bill Bryson: Lyhyt historia lähes kaikesta
  5. Piia Leino: Taivas
  6. Svend Brinkmann: Pysy lujana – Elämä ilman Self-helpiä

Viikon kirjojen osalta Romaaneista suositus Sayaka Muratan Lähikaupan nainen -teokselle ja tietokirjoista Bill Brysonin massiiviselle Lyhyt historia lähes kaikesta.

***

Stephen King: Keveys

-Lapsena King oli yksi suosikkejani. Nyt kun Bookbeat suositteli lyhyempää Kingiä, en malttanut olla kokeilematta, miltä Kingin jännitys tuntuu näin aikuisiällä.
-Järisyttävän kauhun sijaan tässä kirjassa oli kyse hassusta ja sympaattisesta tarinasta. Tarina henkilöstä, joka kevenee jatkuvasti kohti painottomuutta.
-Kirjan idea on hauska vaikkakin epäuskottava. Tässä romaanissa kyse oli myös enemmän hyvän mielen kirjasta kuin hyytävästä kauhusta.

David Allen: Getting Things Done – the art of stress-free productivity

-Tämä kirja on yksi Itsensä johtamisen ja ajanhallinnan klassikko
-Vaikka kirja onkin päivitetty versio, vaivaa sitä vanhanaikaisuus. Kirjan myötä paljastuu hyvin, miten paljon työelämä ja netti on vaikuttanut tekemiseemme.
-Toisaalta kirja on täynnä monia tärkeitä ajatuksia töiden ja tehtävien järjestelemiseksi ja hallinnan tunteen lisäämiseksi.
-Suunnitelmallisuus päivittäin, viikottain ja kuukausittain. Työlistan, priorisoinnin ja delegoinnin käyttö yli 2 minuutin tehtävissä. Samankaltaisten ja tietyssä paikassa tehtävien töiden niputtaminen yhteen (puhelut, sähköpostit) jne.
-Työlistan yhteyteen kannattaa perustaa esimerkiksi Maybe-list. Tämä voi olla lista niistä asioista, joita suunnittelet tai haaveilet tekeväsi jossain vaiheessa tai lista asioista, joiden tekemisestä et ole varma. Tämä ei kuitenkaan ole lista niistä tärkeistä, ei kiireellisistä asioista, joita kannattaa tehdä säännöllisesti. Toki myös Maybe-listaa kannattaa käydä läpi säännöllisesti.

Sayaka Murata: Lähikaupan nainen

-Hassu japanilainen romaani, joka kertoo 36-vuotiaasta Keikosta, lähikaupan osa-aikaisesta myyjästä.
-Tarina kyseenalaistaa hienosti niitä stereotyyppisiä ura- ja menestysodotuksia, joita moniin meistä kohdistuu.
-Taustalla kulkee hienosti mukana japanilainen kulttuuri sen yksityiskohtaiset piirteet esimerkiksi kohteliaisuuksista ja työmoraalista.
-Romaani kuvaa myös hyvin sitä, miten jokaisesta työstä voi löytää merkitystä.

Bill Bryson: Lyhyt historia lähes kaikesta

-Todella selkeä ja helppotajuinen perusteos – kaikesta.
-Kirjassa käydään läpi maailmankaikkeuden synty, maapallon kehityksen kaaret, evoluutio ja ihmisen kehittyminen.
-Erityiset pisteet evoluutioteorian esittelystä ja luonnon monimuotoisuuden huomioimisesta.
-Kirja on hyvä kertaus lähes kaikkeen vaikka olisitkin jo lukenut perusteokset fysiikasta ja tähtitieteestä, biologiasta, evoluutioteoriasta ja geologiasta.

Piia Leino: Taivas

-Kuuntelin hiljattain Leinon uudemman romaanin Yliaika.
-Taivas on jonkinlainen suomalainen ja nykyaikainen versio Matrixista.
-Romaani ajoittuu vuoteen 2058, jossa nationalismi ja rasismi sekä ilmastokriisi ovat vieneet yhteiskunnan kaaokseen. Ihmiset viettävät aikaa virtuaalitodellisuudessa.
-Leino maalaa hienosti dystooppisen kuvan tulevaisuudesta, jossa nyt nähtävissä olevat kehityskulut on viety nykykeskustelussa esiintyviä ajatuksia pidemmälle

Svend Brinkmann: Pysy lujana – Elämä ilman Self-helpiä

-Kyseessä on kirja, joka asemoi itsensä selfhelp -kirjallisuutta vastaan ja on itse mitä suurimassa määrin selfhelp
-Kirjailija listaa seuraavat neuvot: (1) lakkaa tarkkailematta itseäsi, (2) keskity siihen, mikä on elämässäsi kielteistä, (3) opettele sanomaan ei, (4) pidä tunteesi aisoissa, (5) anna potkut henkilökohtaiselle valmentajallesi, (6) lue romaani – älä elämäntaito-opasta äläkä elämäkertaa ja (7) mieti menneisyyttä.
-Kirja kyllä pystyy haastamaan kaikkein kevyimmät, sakeimmat ja hörhöimmät selfhelp-kirjat, mutta ei oikeasti vedä vertoja lukemattomille hyville psykologiselle tutkimukselle nojaaville selfhelp-kirjoille.

***

Uusi ruokatrendi on täällä. 

SIPULIVESI!

Pilko sipulia ja laita kylmään hanaveteen. Juo hitaasti nautiskellen. Tarvittaessa voit antaa sipuliveden olla hetken jääkaapissa. 

Sipulivesi antaa kivan terveysboostin! Se on vanhan kansan perinne, jota itsekin nautin usein lapsena. Mahdollisia hyötyjä ovat antioksidantit, vastustuskyvyn paraneminen, ruansulatuksen tuki ja antibakteerinen vaikutus. 

Sipulivesi ei luonnollisesti puhdista kehoa myrkyistä, polta rasvaa tai korvaa lääkitystä tai monipuolista ruokavaliota. 

Milloin tätä saa kaupoista tai ravintoloista? 😅
Jes! Vegemesuilta löytyi ihan mielettömän helppo lasagneresepti ja päätettiin heti kokeilla tehdä sitä 11-vuotiaan kanssa, joka teki kokkailustamme myös tämän videon. 

Salaisuus tässä se, että valkokastike tehdään tofusta, hummuksesta ja kaurakermasta. Toimii todella hyvin! 

Kiitos @jalotofu reseptistä!
Vegaaninen japanilainen juustokakku! Soijajugurttia, keksejä ja yöksi jääkaappiin.
Huh. Olen tehnyt seitsemän minuutin lihaskuntotreenin nyt joka ikinen aamu yhteensä 1050 kertaa peräkkäin. 

Tammikuun alussa vuonna 2020 aloitin tekemään seitsemän minuutin lihaskuntotreeniä joka aamu. Tätä aiemmin olin tehnyt jumpan tyypillisesti muutaman kerran viikossa. 

Ehdin tuolloin tehdä lihaskuntotreenin joka aamu yhteensä 1022 päivää putkeen kunnes 19.10.2022 olin kuumeessa (38,5) ja jumppa jäi tekemättä. 

Tämän jälkeen olen taas jatkanut treenin tekemistä automaattisesti ja säännöllisesti. Vasta nyt havahduin miettimään ja laskemaan kuinka monta päivää on kertynyt sitten lokakuun 2022. Huomasin, että päivittäinen putki onkin jo venynyt uuteen ennätykseen. 

Treeniä on tehty kodin lisäksi mm yöjunan hytissä, hotellihuoneissa, ystävien ja sukulaisten luona sekä mökkien pihoilla ja laitureilla. Pääsääntöisesti treeni on tehty kotona olohuoneessa, kuten tänään. Myös niinä päivinä kun olen juossut puolimaratonin, maratonin tai suorittanut täydenmatkan triathlonin tai meditoinut muuten koko päivän. Välillä energisenä ja välillä vähän väsyneenä. 

Yhdistävä tekijä on se, että treeni on tehty aina joka aamu ja olen siitä erittäin tyytyväinen. Sillä saan aina pienen aktivoinnin, lisäbuustin ja energiaa päivään. Onni on myös se, että matkalle ei ole sattunut vakavia sairastumisia tai loukkaantumisia. Muutenhan tämä ei olisi ollut mahdollista. 

Vuosien myötä tästä treenistä on tullut automaattinen tapa. Sellainen rutiini, jossa aika työskentelee puolestasi eikä sinua vastaan. Tarvitsisi nähdä erityistä vaivaa, jotta osaisin enää jättää treenin tekemättä. Pienellä investoinnilla voi tehdä ajan kanssa suuria asioita.
#kilpisjärvi #tromso #narvik #luleå #haaparanta #tornio #lofoten #norway #sweden #finland
Ranskan ympäriajon videopätkiä katsellessa huomasin, että ammattipyöräilijä Tadej Pogacarilla oli pyörässä aina Hulk-tarra antamassa tsemppiä polkemiseen. 

Sain itsekin omaan pyörään nyt lapselta Leo-leijona-tarran. Saa nähdä nousevatko keskinopeudet.
Saana 

#saana #saanatunturi #kilpisjärvi
Nyt en ole ”vain” triathlonisti vaan lisäksi myös kulttuuritriathlonisti! Olenhan suorittanut todestettavasti Lieksan kulttuuritriathlonin yhdessä lasten kanssa. 

Ensimmäisenä lajina oli kirjasto, toisena kulttuurikeskus ja lopuksi vielä Pielisen museo. 

Hieno konsepti Lieksan kaupungilta!

Hommaan kuului mulla bonuksena myös 100 km pyöräily Joensuusta Lieksaan ja uiminen Lieksanjoessa. Kulttuurikohteiden vaihdot mentiin juoksujalkaa, että ehdittiin vielä junalle ja illaksi takaisin Joensuuhun. 

#lieksa #kulttuuritriathlon #triathlon
Eilen 12 tuntia meditointia, tänään melkein 12 tuntia pyöräilyä: Helsinki - Karkkila - Forssa - Loimaa - Turku - Uusikaupunki.
Se oli kaukainen haave. Täysmatkan triathlonin (3,8 km uinti, 180 km pyöräily ja 42,2 km juoksu) eli ironman suorittaminen tuntui täysin tavoittamattomalta. 

Olin kyllä käynyt toisinaan uimassa muutaman kilometrin, pyöräillyt pitkiä matkoja ja juossut maratoneja sekä tehnyt yhden puolimatkan, mutta ironman eli kaikki nuo peräkkäin tuntui utooppiselta ja täysin saavuttamattomalta. 

Sitten löysin syksyllä 2022 Helsinki Triathlon seuran ja hurahdin harjoitteluun. Huomasin, että nautin harjoittelusta suunnattomasti, mutta kilpailu tai tapahtumat eivät voisi vähempää kiinnostaa. Viime kesänä vastoin omia odotuksia tein ensimmäisen töysmatkani (omatoimisesti) juuri alle 50-vuotiaana. 

Tavoitteiden saavuttaminen luo helposti uusia tavoitteita. Odotushorisontti uhkaa karata kauemmaksi. 

Päässäni syntyi ajatus, että olisi kiva olla tehtynä ironman alle viiskymppisejä ja sen lisäksi myös yli viisikymppisenä. Viimeisen vuoden ajan olen harjoitellut vähän kevyemmin, mutta riittävästi ja peruskunto on aika hyvä vuosien harjoittelun myötä. Eilen kesäloman ensimmäisenä päivänä olin taas viime vuoden tapaan uimassa, pyöräillemässä ja juoksemassa. 

Ja se oli siinä! Toinen Käpylä-ironman tehtynä, nyt yli viisikymppisenä. Vaikka harjoittelu itsessään on parasta niin kyllähän tästäkin tulee hyvä olo! Tästä on hyvä aloittaa loma. Hyvää kesää kaikille! 

Mutta mitä seuraavaksi?

Iso kiitos valmentaja @kirsipaivaniemi ja @helsinkitriathlon kun mahdollistatte unelmien tekemisen todeksi ja kiitos kaikille kanssatreenaajille sekä kovasti tsemppiä tuleviin harjoituksiin ja koitoksiin. Nähdää taas treeneissä!

#triathlon #helsinkitriathlon #käpylä
Hyvää kesäpäivänseisausta! Vähän oli kylmät vedet uida, mutta maisemat oli kesäillassa upeita!
Tänään Malmin lentokentällä 80 km pyöräily! 

Tasaista eikä liikennettä vaikka pinta vähän epätasainen. Melkein tekisi mieli alkaa puolustaa tässä vaiheessa kenttää rakentamiselta. Tämähän on loistava treeniympäristö!

#pyöräily #triathlon
Hienoa pyöräkaistaa Laajasalontiellä!
Seuraa minua Instagramissa