Kumpulan koulukasvitarha: Opetusvirasto ei antanut lupaa portille

Sisäpihojen-aidat-poisHavahduin viime syksynä siihen, että aika monien taloyhtiöiden pihojen välissä on aita. Ihan turhaan.

Huomasin tämän, kun leikin lapsen kanssa omalla pihallamme. Meidän taloyhtiön tontin ja naapurissa sijaitsevan Kumpulan koulukasvitarhan välissä on nimittäin kevyt verkkoaita (ks. oheinen kuva).

Kirjoitin silloin aiheesta blogiini: Ekoisi: Kaadetaan turhat aidat sisäpihoilta.

En jättänyt asiaa blogikirjoituksen varaan, vaan otin suoraan yhteyttä Kumpulan koulukasvitarhan toiminnasta vastaaviin henkilöihin ja keskustelin asiasta taloyhtiössämme talonhoitajan kanssa.

Keskusteluissa kävi ilmi seuraavaa:

– Kumpulan koulukasvitarhalle sopi hyvin, että aitaan tehdään portti – kunhan se on lukollinen ja siihen saadaan lupa aluetta hallinnoivalta Opetusvirastolta.
– Aidassa on aiemmin ollut portti, mutta se on poistettu siitä aikanaan yhden taloyhtiömme asukkaan toiveesta. Nyt kyseinen asukas on muuttanut pois.
– Portti olisi maksanut muutamia satoja euroja ja taloyhtiömme olisi ollut valmis maksamaan ja tekemään sen entiselle paikalle.

Laitoin siis viestiä Opetusvirastoon ja pyysin lupaa portille. Opetusviraston isännöitsijä vastasi minulle seuraavaa:

”Opetusviraston näkökulmasta katsottuna portin rakentaminen ei ole tarkoituksenmukaista, joten emme anna lupaa portin rakentamiseen.”

Kysyin tarkempia perusteluita ja pyysin vielä harkitsemaan asiaa, koska portti lisäisi alueen käyttöä ja viihtyisyyttä sekä näin lapsilla olisi paremmat leikkimahdollisuudet ja -paikat. Isännöitsijä lupasi vielä käydä paikan päällä katsomassa asiaa.

Tämän jälkeen Opetusviraston tilapalvelupäällikkö vastasi minulle seuraavaa:

”Opetusvirasto on antanut alueen yhdistyksen käyttöön ja käytön sisällöstä on sovittu osapuolten kesken. Opetusvirasto vastaa laajasti alueen ja sen rakennusten kunnosta sekä mm. maanparannustöistä. Alueelle on suljettu portti. Tässä vaiheessa opetusvirastolla ei ole tarkoitusta avata paikalle muita portteja.”

Kumpulan koulukasvitarhaYmmärrän hyvin, että Kumpulan koulukasvitarhan tapauksessa aidoille ylipäätään on olemassa jonkinlainen tarve. Alueella saattaa olla parhaimmillaan satoja lapsia ja aidat lisäävät heidän turvallisuuttaan. Lisäksi alue on viljelykäytössä ja sato halutaan varmasti jakaa ensisijaisesti toiminnassa mukana oleville lapsille. Sitä en kuitenkaan ymmärrä, ettei alueelle voisi tehdä toista porttia.

Mielestäni olisi perusteltua, että Kumpulan koulukasvitarha olisi tulevaisuudessa lasten ja nuorten puutarhakulttuurikeskus ja kaupunkilaisten yhteinen ulko-olohuone. Tästä näkökulmasta katsoen Opetusviraston päätös on tylsä ja harmillinen.

PS. Oheisessa kuvassa olemme leikkimässä lapseni kanssa Kumpulan koulukasvitarhan alueen ”turvelabyrintissa”. Harmi, että näin upea alue keskellä Kumpulaa ja Käpylää on suljettu typerällä aidalla.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”