Viikonloppu 29.-30.9.2007 – Luonnonsuojeluliiton suunnittelupäivät

Heräsin lauantaina aikaisin aamulla ja poljin vastatuulessa Suomen luonnonsuojeluliiton (http://www.sll.fi) valtuuston suunnittelupäiville Vuosaareen hotelli Rantapuistoon.

Aamulla ohjelmassa oli ennen suunnittelupäivien alkua liittohallituksen kokous, jossa käytiin läpi vuoden 2008 budjettia, toimintasuunnitelmaa, yritysyhteistyökuvioita sekä juhlavuoden arpajaisia. Päätimme myös järjestää liiton perinteisen jouluglögitilaisuuden joulukuussa. Ehdotin, että tilaisuudessa ei olisi alkoholitarjoilua ja ruokavalion suhteen pysyttäisiin kasvisruuassa. Ehdotukseni sai ristiriitaisen vastaanoton. Keskustelimme asiasta ja totesimme, että asia päätetään myöhemmin.

Iltapäivän valtuuston suunnittelukokouksen aluksi esiteltiin uudelle kolmevuotisen kauden aloittaneelle valtuustolle liiton toimintaa ja taloutta. Itse pidin esityksen energia- ja ilmastosektorin tulevista haasteista. Luonnonsuojelu- ja ympäristönsuojelukysymysten sijaan keskustelua käytiin liiton aluetyöstä ja sen organisoimisesta. Ilmoilla oli ajatus (tai pikemminkin konkreettinen ehdotus), että liiton nykyisestä 15 piirin mallista siirryttäisiin esimerkiksi 6 piirin malliin toimintaa keskittämällä. Ehdotus ei saanut juurikaan kannatusta. Kaikki halusivat pitää kiinni omistaan.

Illalla pyöräilin Pasilaan ja hyppäsimme Annukan kanssa junaan. Matkasimme Tampereelle Oras Tynkkysen 30-vuotissynttärijuhlille. Päivällä Oraksen juhlaohjelmassa olisi ollut 30 kilometrin pyörälenkki ja sen päälle saunomista. Valitettavasti en noihin sessioihin ehtinyt Luonnonsuojeluliiton menojen takia. Omalla tavallani kyllä tuon pyöräilyn kuitenkin suoritin pyöräilemällä Vuosaareen ja takaisin (matkaa tuli tasan 30 kilometria). Juhlia vietettiin Ravintola Pinkissä. Paikalla oli upeita ihmisiä, hienoja ajatuksia ja kerrankin loistavaa musiikkia. Kiitos! Tullessamme takaisin Helsinkiin Illan viimeisellä junalla, saimme nauttia ravintolavaunuun yllättäen saapuneen Pelle Miljoonan jutustelusta ja esiintymisestä sekä humalaisten ihmisten kinastelusta ja jankkaamisesta.

Sunnuntaina pyöräilin jälleen aamuhämärissä Vuosaareen ja Luonnonsuojeluliiton valtuuston suunnittelupäiville. Ohjelmassa oli liiton face to face -kampanjan ja yritysyhteistyön esittelyä sekä jäsentilanteen näkymiä vuodelle 2008. Liiton jäsenmäärä on hienosti kasvussa. Näyttää kuitenkin vahvasti siltä, että uudet jäsenet tulevat tällä hetkellä sisään face to face -kampanjan tai verkkosivujen kautta. Jostain syystä paikallistoiminta ei inspiroi ihmisiä liittymään jäseniksi.

Pelkoni onkin siinä, että ihmisiä ei samalla tavalla enää kiinnosta paikallinen luonnonsuojelutyö. Kuudes sukupuuttoaalto ja luonnon monimuotoisuuden nopea heikkeneminen sekä ilmastonmuutos ja näiden taustalla oleva luonnonvarojen ylikulutus puhuttelevat ihmisiä enemmän. Paikallistoiminta ei ole Luonnonsuojeluliitossa kuitenkaan näihin kysymyksiin juuri pystynyt vastaamaan. Ihmiset liittyvät paikallisyhdistysten sijaan mielummin lahjoittajajäseniksi – tai tulevat mukaan muihin kevytaktivismin muotoihin (esimerkiksi vetoomuksiin ja erilaiseen verkko-osallistumiseen). Yksi mahdollisuus olisi rakentaa Luonnonsuojelululiittoon valtakunnallisia kampanjoita. Nämä voisivat olla yksi konkreettinen väylä tulla mukaan vapaaehtoistoimintaan, mikäli paikallistason toiminta ei inspiroi.

Ihan hyvät suunnittelupäivät. Monia kiihkeitä keskusteluita. Joitain uusia ajatuksiakin. Toimitaan tarvittaisiin kuitenkin kipesti mukaan nuoria. Valtuuston uusi puheenjohtaja Markku Kuortti veti päivät läpi erinomaisesti. Luonnonsuojeluliitossa on hyvä ja aktiivinen sekä asiansa osaava valtuuston puheenjohtaja. Toivottavasti tämä aktivoi Luonnonsuojeluliiton muutakin valtuustoa ottamaan asioihin kantaa.

Hyvää alkanutta kevättä ja maaliskuuta! Helmikuussa kokeilin jättää joka ilta puhelimen yöksi keittiöön eli en ottanut laitetta lainkaan makuuhuoneeseen. 

Oliko tällä vaikutusta puhelimen käyttöön? Kyllä oli ja aika paljon! 

Tammikuuhun verrattuna puhelimella vietetty kokonaisaika väheni helmikuussa yhteensä 27,5 tuntia eli noin 20 prosenttia. Toki osaltaan tähän vaikutti sekin, että helmikuussa olin viikon lomalla, jolloin puhelinta tuli käytetty vähemmän, kun ei ollut työasioita hoidettavana. 

Viihteen, uutisten ja sosiaalisen median osuus on kuitenkin varmasti se mitä monet haluaisivat illalla ja aamulla vähentää. Sen osuus tippui tammikuun 63,5 tunnista 33,5 tuntiin (-30 tuntia). Tästä sosiaalisen median käyttö puhelimella tippui 36,5 tunnista 26,5 tuntiin (-10 tuntia) ja viihteen/uutisten osuus 27 tunnista 7 tuntiin (-20 tuntia). 

Helmikuussa oli tietysti vähemmän päiviä kuin tammikussa, mutta laskennassa/tarkastelussa on tammi- ja helmikuun osalta molemmissa mukana vertailukelpoisuuden parantamiseksi neljä kalenteriviikkoa eli 28 päivää.

Miltä kuulostaisi 30 tuntia kuukaudessa enemmän aikaa? Mitä olen illalla ja aamulla sängyssä tehnyt? Nukkunut hiukan enemmän, haaveillut ja pohdiskellut sekä lukenut kolme paperikirjaa.

Nyt maailma on mennyt kuitenkin sen verran hulluksi, että maaliskuussa kokeilen olla kuukauden lukematta tai seuraamatta uutisia. Vastaavan uutispaussikokeilun tein maaliskuussa 2022. Keep Calm and Carry On.
Perjantai-illan treenit. 1,5 kuntopiiri ja siihen päälle 1,5 tunnin uinti. Kiitos @helsinkitriathlon
Posti toi kotiin tuoreen Luonnonsuojelijan ja sieltähän löytyi viisi vinkkiä 1,5 astetta parempaan arkeen!

#puolitoistaastetta #puolitoistaastettaparempiarki @gummeruskustannus
Ilahduttavaa, että meidän lyhennetyn työviikon kokeilu on herättänyt myös julkista keskustelua! Toivottavasti moni muukin organisaatio lähtee kokeilemaan lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla. 

Olisi tietysti kiinnostavaa kuulla millä muilla tavoin ihmisten hyvinvointia voisi vahvistaa työelämässä.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011002179.html
Viikon takainen juoksutesti tuntui niin kivalta, että tänään piti uteliaisuutta ottaa uudestaan. Kiitos @helsinkitriathlon ja @kirsipaivaniemi 

Ensin tämän päivän ajat ja sulkeissa viikon takaiset ajat. Sykkeet olivat +/- pari lyöntiä samalla tasolla. 

-5 km pk-juoksu 26:44 (27:01)
-2 km vk-juoksu 8:51 (8:29)
-1 km all out 3:54 (3:56)

(Huom. Viikossa kehitystä ei luonnollisesti tapahdu vauhdeissa suuntaan tai toiseen. Lähinnä oli kiva nähdä miten päivän kunto vaikuttaa testituloksiin ja näkyykö eroa kovan ja kevyen treeniviikon päätteeksi. Viikko sitten takana oli siis kevyt viikko ja nyt kova viikko.
Kokeilen joka kuukausi jotain uutta tapaa tai asiaa. 

Viime joulukuussa ystävä vinkkasi, että teen sijaan voi juoda myös pelkkää lämmintä/kuumaa vettä. Näin tehdään paikoin esim Kiinassa ja Itä-Aasian maissa. Päätin kokeilla tätä tammikuun ajan ja huomasin, että toden totta. Eihän sitä teetä tarvitse tässä mihinkään. 

Muutos oli yllättävän helppo, vaikka olen juonut koko aikuisikäni teetä. Tosin ainakin yksi hairahdus kuukauden aikana tapahtui. Vanhasta tottumuksesta otin Yle Radio 1:n lähetyksessä ollessani kupin teetä enkä viitsinyt jättää juomatta. Lisäksi kuukauden aikana tuli juotua ainakin muutaman kerran kuumaa mehua. Kahvia en juo muutenkaan. 

Seuraavaksi kohti helmikuun kokeilua, joka on se, että en pidä puhelinta aamuisin tai iltaisin lainkaan makuuhuoneessa.
Mitä jos viikonloppu todella alkaisi perjantaina? Päätimme kokeilla Third Rockissa lyhennettyä työviikkoa täydellä palkalla puolen vuoden ajan.

Hyvinvointi parani ja tehokkuus kasvoi, mutta hiukan yllättäen kaikkein eniten lyhennetty työviikko on parantanut taloudellista tulosta.

Jatkamme lyhennettyä työviikkoa toistaiseksi, ja kannustamme muitakin kokeilemaan.

Hiukan tarkempaa tietoa kokeilumme taustoista ja tuloksista löytyy verkkosivuiltamme: .
https://thirdrock.fi/mita-tapahtui-kun-paatimme-kokeilla-lyhennettya-tyoviikkoa/
Millaisen työelämän jätämme tuleville sukupolville? ”Nykyisin odotukset ovat työpaikoilla todella kovat, koko ajan pitäisi kyetä kehitykseen ja muutokseen. Tätä kautta määrittelemme ison joukon ihmisiä työelämän ulkopuolelle”, sanovat Työvuorossa-podcastissa asiantuntija Maiju Lehto ja toimitusjohtaja Leo Stranius. 

https://www.rinnekodit.fi/ajankohtaista/uusi-podcast-rakentaa-kestavampaa-tyoelamaa/
Tänään oli ohjelmassa juoksutesti:
-20 min alkuverra
-5 km pk-juoksu (27:01)
-2 km anakynnys (8:29)
-1 km all out (3:56)
-20 min loppuverra
Virallinen kutsu mun kirjajulkkareihin!

Leo Straniuksen 1,5 astetta parempi arki -kirjan julkistustilaisuus

Tervetuloa keskustakirjasto Oodiin kuuntelemaan keskustelua uutuuskirjasta 1,5 astetta parempi arki – Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnelliseksi (Gummerus).

Paikalla teoksesta kertoo kirjan kirjoittanut tietokirjailija, vaikuttaja ja vastuullisuusasiantuntijayrityksen Third Rockin toimitusjohtaja Leo Stranius. Hänen kanssaan ilmastoystävällisemmästä elämästä ja kirjan teemoista keskustelevat D-mat Oy:n toimitusjohtaja ja Ilmastopalapelin kehittäjä Michael Letternmeier, Sitran johtava asiantuntija Sari Laine ja The Activist Agency viestintätoimiston perustajaosakas Niklas Kaskeala. Keskustelun vetää Pauliina Pietilä Gummerukselta. 

Milloin? 7.2. klo 16-17
Missä: Helsingin Keskustakirjasto Oodi, Saarikoski-matto
Tilaisuus on kaikille avoin. Tervetuloa! 
Tapahtuman järjestävät Gummerus ja Leo Stranius.

https://helmet.finna.fi/FeedContent/LinkedEvents?id=helsinki:agkhhiyx4q
Tänään hyvää ja kevyttä pyörätreeniä vajaa pari tuntia. Eilen tunti hyötypyöräilyä, 1,5 tunnin kuntopiiri ja 1,5 tunnin uintitreeni. Aamuisin tietty venyttelyä ja seitsemän minuutin lihaskuntotreeni. Huomenna sitten juoksua! 

#triathlon @helsinkitriathlon
Tänään oli kiva päättää työviikko Helsingin tanssiopistolla @rauhatati kanssa! 🎉🔥
Tänään Sari Valton vieraana upean Elli Aaltosen kanssa keskustelemassa Yle Radio 1:n ohjelmassa Keskusteluja ihmisyydestä. Pääsimme pohtimaan 101 onnen päivää kirjani pohjalta elämän tarkoitusta, arvoja ja ajankäyttöä. 

”Jos tietäisit kuolevasi kolmen kuukauden päästä, miten käyttäisit viimeiset elonpäiväsi? Tekisitkö muutoksia ajankäyttöösi? Miten erottaa olennainen epäolennaisesta?”

https://areena.yle.fi/podcastit/1-72760580
Jippii! Tänään ilmestyi vihdoin mun uusi kirja 1,5 astetta parempi arki. Teos löytyy ääni- ja ekirjapalveluista sekä toki myös perinteisenä painettuna versiona kirjakaupoista tai kustantajan verkkokaupasta. 

Kirja kuvaa niitä valintoja, joita meidän on ilmastokriisin aikakaudella Suomen kaltaisissa yhteiskunnissa tehtävä. Iloinen uutinen on, että ilmastoystävällinen arki tekee planeetan ohella ennen kaikkea hyvää myös meille itsellemme!

#parempiarki #kirjat #kirjagram @gummeruskustannus
Revontulet! #koli