Järjestöbrändiä rakentamaan

Olin tiistaina (4.10.2011) Kepan järjestämässä keskustelutilaisuudessa. Otsikkona oli ”järjestöbrändiä rakentamaan”.

Aiheesta alusti mainonnan ja markkinoinnin asiantuntia Anna Moilanen Open Flower -yrityksestä. Anna kiteytti oman esityksensä 20 teesiin.

Lisäksi Anita Lintula esitteli esimerkin vammaisjärjestöjen kehitysyhteistyöstä eli Vammaiskumppanuus-hankkeen.

Ohessa tiivistetysti mielestäni viisi kiinnostavinta huomiota.

1. Imagon rakentamisen sijaan ilmennä identiteettiä. Eli kannattaa olla aito ja radikaalisti avoin. Kannattaa tehdä ja sanoa asioita, jotka itsessään ilmentävät järjestöä. Syvyys ei ole rasite, vaan lahja. Ajatelkaa itse. Ne, joilla on jotain omaa sanottavaa, jokin oma näkökulma maailmaan, voittavat sydämet.

2. Henkilökohtaisuus ja itsensä peliin laittaminen. Ihmiset organisaatioiden ja fasadien takaa on hyvä tuoda esiin. Identiteettiajattelun kautta asia ei vesity vaan vahvistuu. Itseä on turha ottaa liian vakavasti.

3. Kantaaottavuus on suuri mahdollisuus. Bisnesmaailman työkalut voi hyödyntää, mutta niiden säännöillä ei tarvitse pelata. ”Vähän rahaa” on pelkkä tekosyy. Kyse on pikemminkin mahdollisuudesta olla aidompi, rohkeampi, yllätyksellisempi ja rikkoa tabuja.

4. Markkinoinnista kannattaa tehdä taidetta. Visuaalisuus on suuri mahdollisuus.

5. Yhdessä tekeminen. Ihmiset ja erilaiset tahot kannattaa ottaa mukaan. Yhteistyössä on voimaa. Valtaa on turha jättää vain tiedotusvälineille.

Itse kerroin tilaisuudessa esimerkin Luonto-Liiton susityttöjen mielenosoituksesta. Haasteena on usein, miten perinteisestä mielenosoituksesta voi tehdä vähän kiinnostavamman. Tiedotusvälineiden ja yleisön kiinnostuksen varmisti tässä tapauksessa mielenosoituksen aluksi kipakassa joulukuun pakkasessa vartalomaalauksiin sonnustautuneet susitytöt, jotka viuhahtivat susien suojelun puolesta.

Anna taas näytti muutamankin esimerkin onnistuneista viestintäkampanjoista. Alla yksi Barack Obaman kampanjasta poimittu video.

Perjantaina 3,2 km uintia ja 32 km pyöräilyä
Lauantaina 95 km pyöräilyä
Sunnuntaina 21,15 km juoksua ja 24 km pyöräilyä
Joka aamu 15 min venyttelyt ja lihaskuntotreeni

Siinä sivussa dronella lennättämisen harjoittelua.
Viikonlopun mittainen puolimatkan triathlon ja vähän enemmänkin! Perjantaina 3 km uinti, lauantaina 100 km pyöräilyä ja sunnuntaina 21,5 km juoksua. Sen lisäksi joka aamu venyttelyt ja 7 minute workout + perjantaina vielä 1,5 tunnin kuntopiiri.
Miksi päästöjen vähentäminen tekee meidät onnellisiksi ja miten vältetään viherpesu? Hienoa olla puhumassa IMPACT Helsinki -tapahtumassa 29.4. 

IMPACT Helsinki kokoaa yhteen muutoksentekijöitä; markkinoijia, viestijöitä ja somevaikuttajia, arvopohjaisen markkinoinnin ja viestinnän teemojen pariin

Linkki ilmoittautumiseen löytyy täältä: https://lnkd.in/dGrMP4n6

#pinghelsinki #impacthelsinki2025
Olipa taas kiva peruskunto-sunnuntai! Valmentajan tekemässä ohjelmassa oli vapaavalintaista pk-harjoittelua neljä tuntia. 

Käytännössä tämä tarkoitti mulla  seuraavaa: ystävän kanssa tunti kevyttä sulkapalloa, tunnin juoksutreeni, tunnin fysiikkatreeni (kuntosali) ja lopuksi vielä reilun tunnin uintitreeni. Sen lisäksi hiukan pyöräilyä (siirtymät) ja aamulla kehonhuolto + seitsemän minuutin lihaskuntotreeni.

Ouran mukaan aktiivisia kaloreita 2335 ja vastaava kävelymatka 42,1 km (askeleita 24 140). Garminin mukaan virtaa olisi tälle päivälle vielä jäljellä 36/100 eli ”Tämänpäiväinen liikunta edistää kuntoasi ja terveyttäsi. Body Battery -tasosi riittää erinomaisesti loppupäiväksi!”